Bylinky pro rychlejší hubnutí

Vydáno: 28.11.2016 09:42

V dávných dobách přisuzovali lidé bylinkám kouzelnou až zázračnou moc. Farmacie jejich užívání na nějakou dobu upozadila a nahradila je léky s chemickým složením. Nyní se k nim však i ona sama obrací a nutno podotknout, že i každý z nás nejednou hledal byliny na ten či onen neduh. Vyhledáváme je nejčastěji při nachlazení a různých onemocněních. Mohou nám však napomoci při hubnutí, pro zrychlení metabolismu a podpořit při spalování tuků. Jsou navíc snadno dostupné a většinu z nich máme doma v kořenkách. 


 Máta peprná

Můžeme si ji pěstovat doma v květináči či na zahrádce. Je to velmi odolná bylinka, která pozitivně působí na trávicí trakt, napomáhá při nadýmání a dokonce i zánětům.  Mátový čaj navíc opravdu uleví při nachlazení a chřipce. V kombinaci s medem a zázvorem je opravdu neocenitelný.


 Fenykl

Éterické oleje plodů fenyklu pomáhají proti nadýmání, očišťují krev a játra a působí močopudně. Pokud Vás bolí žaludek či zlobí žlučník čaj z fenyklu vám přinese úlevu. Jeho semena mnozí z nás přidávají do těsta při pečení domácího chleba.


 Římský kmín

Látka, která z něj dělá opravdu silný antioxidant, se nazývá thymoquinon. Ochraňuje žaludek, trávicí systém, ledviny a játra. Posiluje imunitu a dokonce ničí škodlivé mikroorganismy.  Navíc úspěšně snižuje tělesný tuk, odvodňuje, detoxikuje a zmírňuje kožní problémy.


 Kopřiva dvoudomá

Bezpochyby ji najdete ve směsích bylinných čajů. Je neocenitelným pomocníkem při čištění krve, snižuje hladinu tuků a zlepšuje činnost jater. Navíc stimuluje žlučník, usnadňuje trávení tučných jídel a napomáhá při rozpouštění žlučových kamenů.


 Pampeliška kořen

Kořen pampelišky je neocenitelný při léčbě cukrovky, jelikož reguluje a snižuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje inulín, který zásadně pomáhá při hubnutí a celkové detoxikaci organismu. Účinnou látkou je také flavonoid, který má protizánětlivé a močopudné účinky. Stimuluje játra, slinivku a ledviny.


 Heřmánek pravý

Květy heřmánku také spíše vyhledáváme při nachlazení.  Jeho silice zlepšují metabolismus, podporují pocení a celkově uklidňují organismus. Působí močopudně a proti příznakům nadýmání. Navíc pomáhá proti stresu, úzkosti a nespavosti. Prostě ideální k popíjení před spaním. Některé dámy jej pravidelně užívají i místo pleťové vody.


 Černý pepř

Pepř obsahuje látku, která se nazývá piperin a dokáže blokovat ukládání nových tukových buněk v našem těle. Přidává se i do léků na hubnutí a po dlouhá staletí se používal v orientální medicíně při léčbě zažívacích poruch, bolestí a zánětů v těle.

Mnohé z nich máme doma i jako koření,  tak proč si z nich nepřipravit zklidňující čaj? My nedáme dopustit na čaj pro dobré trávení. Takovou očistnou kůru si sami připravujeme několikrát do roka, někteří z nás jej pijí i dlouhodobě. Může se stát pravidelným rituálem.

 

 Náš osvědčený čaj pro zrychlení metabolismu a dobré trávení   

Nálev se skládá ze ¼ lžičky fenyklu, stejné míry římského kmínu a 4 kuliček černého pepře. Tyto plody zalijete litrem vroucí vody a necháte 10 minut louhovat. Takový čaj se dá popíjet po celý den i studený a vaše trávení vám za něj bude určitě vděčné. Pokud vám z počátku bude vadit  chuť éterického oleje z fenyklu, můžete si přidat do džbánu lístek máty.