Nejvhodnější a nejméně vhodné ovoce při hubnutí

Vydáno: 10.11.2017 17:26

Nejen při dietě se často řeší, zda-li do jídelníčku zahrnovat ovoce. Jestli ho jíst vůbec, pokud ano zda dopoledne či odpoledne a  jaký druh ovoce je vhodný. Sestavila jsem tedy výběr nejvýhodnějšího ovoce pro „dietní" režim.

Největší přínos ovoce je v obsahu výživných látek, bez kterých bychom my i naše tělo nemohli správně fungovat. Pokud se podíváme do minulosti, ovoce vždy bylo součástí našeho jídelníčku. I z tohoto důvodů je důležité jej pravidelně konzumovat. Máme to prostě zakódováno v genech.

Ovoce obecně je bohaté na minerální látky, antioxidanty, vitamíny, aminokyseliny a vlákninu. Každé z nich obsahuje specifickou kombinaci, která našemu tělu prospívá. Takže doporučuji konzumovat ovoce, ale s mírou kvůli cukru, který obsahuje. Vhodným ovocem při snaze hubnout tedy je:

Jablka

Jádroviny, které nám jsou opravdu blízké, dodávají našemu tělu cenný zdroj pektinu. Pektin je vláknina, která zabraňuje rychlému ukládání cukrů v těle. Existuje dokonce vědecká studie, která prokázala, že osoby, které pravidelně konzumovali dvě jablka denně, byli štíhlejší než ti, co jablka nekonzumovali. Mimo jiné pomáhají detoxikovat organismus a upravují činnost střev.


Grapefruit

Citrus (karibský kříženec pomeranče a pomela) pracuje jako výborný tlumič hladu a to nejenom kvůli své specifické vůni a nahořklé chuti, ale hlavně protože stimuluje cholecystokinin - hormon, který zabezpečuje vylučování trávících šťáv a vyvolává pocit nasycenosti. Obsahuje málo kalorií, velké množství vlákniny, je zdrojem vitamínu C, draslíku, flavonoidu a dalších antioxidantů. Má nízký glykemický index (GI 20-25), takže nám nerozkolísá hladinu cukru v krvi. Je vhodný i pro lidi s cukrovkou. Doporučuji začít den s půlkou grepu posypanou skořicí - nastartuje vás to zdravě do nového dne.


Jahody

Červené ovoce, které v mnohých z nás navozuje pocit dovolené a relaxu. Ovoce, které je nejlepší konzumovat v době, kdy je snadno dostupné a není tak drahé. Jahody obsahují málo kalorií, pročišťují střeva, vyplavují toxiny a tuky. Dále pomáhají při velmi nepříjemném zdravotním problému = zadržování vody v těle.

Meloun

V době dozrávání je to také velmi dostupné ovoce, které je plné vody, draslíku, manganu a vitamínu C. Díky tomu nám pomáhá skvěle odvodňovat organismus a spalovat nadbytečné tukové zásoby. Látky obsažené v melounu totiž dokáží aktivovat hormon tyroxin, který urychluje spalování tuků.

Třešně

Peckovina, která obsahuje větší množství jódu a podporuje činnost štítné žlázy. Třešně podporují trávení a detoxikují organismus. Díky těmto vlastnostem jsou velmi účinné při spalování tuků.

Ananas

Na zahrádce si ho nevypěstujeme, ale díky vietnamským prodejcům jej seženeme v obchodě naprosto běžně a za příznivou cenu. Ananas obsahuje enzym bromelain - napomáhá vstřebávat a hlavně trávit potravu efektivněji. Je mimořádně účinný při léčení problémů v trávicím traktu. Díky velkému množství antioxidantů urychluje odbourávání tuku. Mimo vzácné enzymy (např. bromelain) obsahuje 16 minerálních prvků, stopové prvky a vitamíny A, B, C a E.

A jakému ovoci se pro jistotu při dietním režimu vyhýbat?

Banány

Jsou velmi chutné a oblíbené ovoce, ale jsou energeticky vydatnější. Obsahují totiž vetší množství cukru - jeden banán = cca 4-5 kostek cukru! A cukru se chceme při hubnutí vyhnout, že? :).  

Hroznové víno

Sportovci a lidé s namáhavým povoláním jej mohou konzumovat naprosto bez výčitek. Avšak jedinci, kteří chtějí hubnout, by se měli nad zobáním sladkých kuliček zamyslet. Hroznový cukr je prostě čistý cukr (glukóza) a ten se nám do těla vstřebává již z pusy a okamžitě zvyšuje naši hladinu krevního cukru a následně inzulínu. Rychlým výkyvům krevního cukru se ale při hubnutí snažíme vyhýbat, ne si je přivolávat. Tudíž hrozny si dopřejeme, až když budeme se svojí postavou spokojeni:)

Pokud máme vyvážený jídelníček, nemusíme přemýšlet nad tím, po jakém ovoci sáhnout. Každý z nás by měl mít na paměti, že heslo “jste to, co jíte” je maximálně pravdivé a všeříkající. Sama vím, že je těžké se odhodlat ke změně stravy, která je tak nesmírně důležitá. Zároveň ale vím, že je možné nové stravovací návyky přijmout a žít pak mnohem šťastnější život. Pokud si nejste jisti a hledáte odvahu, ozvěte se mi, určitě najdeme tu správnou cestu, kudy se vydat.