Pampeliška a kopřiva: Rostlinky nejen pro hubnutí

Vydáno: 18.04.2017 15:05

Konzumace právě rostoucích rostlin a bylinek je pro naše tělo velmi přínosná. Při vycházce si můžete domů přinést celý koš a připravit si očistný víkend pro celou rodinu. Určitě si ale dejte pozor na sběr bylinek u silnic a cvičišť pro psy, tomu se přeci jen raději vyhněte. :) Neutratíte ani korunu, tělu uděláte dobře při procházce a ještě své tělo nabijete vitamíny a minerály.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

U té Vás nikdo osočovat z trhání nebude. Mladé listy kopřiv naše babičky užívali do salátu a velikonočních nádivek. Dále je sušily na čaj. Jen dejte pozor, při sušení vydávají velmi silnou vůni, která může být pro někoho až nesnesitelná :) Kopřiva pomáhá při léčení potíží s močovým měchýřem a často se přidává při zahájení dietního režimu. Díky tomu, že je močopudná.

Vyčistí se díky ní močový měchýř a odvodní se tukové buňky. Pak se tuk z buněk lépe tělu odbourává. V kombinaci se špenátem, v nádivce či vaječné omeletě neuděláte vůbec žádnou chybu. Navíc skvěle chutná a ještě prospívá.

Rostlina obsahuje:

histamin, kyselinu mravenčí, acetylcholin, serotonin, četné minerály včetně oxidu křemičitého, vitamíny A, B, C a taniny.


Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Celá pampeliška je pro lidské tělo prospěšná, včetně kořene. Nejčastěji však sbíráme mladé listy, které detoxikují organismus a upravují trávení. Stimulují totiž celé naše zažívání včetně trávicích šťáv v žaludku, snižují pocit hladu a pomáhají od bolestí žlučníku. Pampeliška nám navíc dodává energii, která je tolik na jaře potřebná. Pokud máte obavy s konzumací od zbytku rodiny, vyplatí se nic neříkat. V salátu se ztratí a všem udělá dobře na těle i na duchu. Mnoho lidé také sbírá právě kvetoucí pampelišky, aby si připravili domácí pampeliškový med.

Rostlina obsahuje: vitamíny C, A, D, B a betakaroten, dále jsou listy významným zdrojem křemíku, draslíku a vápníku. Mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát.

Pokud budete týden konzumovat kopřivu s pampeliškou, tak uvidíte zázraky. Nejen, že se budete cítit lépe, budete nabití energií a očistíte svůj organismus, tak jak si to na jaře zaslouží. Někteří bylinkáři dokonce tvrdí, že tato osvědčená kombinace má mnohem lepší účinky než tolik oslavovaný ženšen.

Náš tip:

Připravte si salát z pečlivě omytých pampeliškových listů, přidejte pár lístků medvědího česneku, dvě tři rajčátka, zalijte olivovým olejem a zakápněte citrónem. Pokud si chcete dopřát i trochu křupání, opražte si na sucho semínka slunečnice a na závěr salát semínky dozdobte.