Potíte se?

Vydáno: 30.06.2017 13:24

Pocení je pro naše tělo nezbytné. Společensky se stalo nepřijatelným, přitom ale proces pocení reguluje tělesnou teplotu a odvádí z těla mnoho odpadních látek. Při současných skoro až tropických teplotách se potíme více, což je přirozené, nicméně pokud se jedná o pocení nadměrné, může to být signál, že něco není v pořádku nebo jde i o příznaky onemocnění.

 

Jak poznáte že pocení je nadměrné? Potíte se v případech, kdy se ostatní nepotí, potíte se bez tělesné námahy nebo bez toho, aby bylo horko. Váš pot divně zapáchá, pot je „studený“, je Vám celkově divně nebo slabo, budíte se v noci tím, že jste zpocení.

Nesprávná životospráva

Jsme opět u toho. Nadměrné pocení zaznamenáváme obzvláště u obézních osob. Podkožní tuk má izolační vlastnosti a tak se tělo musí ochlazovat pocením. Nadměrně pocení se objevuje i při konzumaci přemíry kávy, alkoholu, sladkostí a kořeněných jídel. U většiny případů se jedná o překyselení organismu. Důležité je tedy pít, hlavně čistou vodu a nenasycené minerální vody.

Přejídaní, nadměrná konzumace sacharidů a hyperglykemie

Všechny tyto faktory vedou k nadměrnému pocení. Když si dáte k večeři porci těstovin se sýrovou omáčkou, tak se pak nedivte, když nebudete klidně spát nebo se probudíte úplně zpoceni. S jídlem se zvýšila hladina cukru a jelikož ho nepálíme svalovou činností, začne ho tělo spotřebovávat vytvářením tepla a následným chlazením pocením. Doporučuji nepřejídat se, a hlavně ne na noc. Večeře by měla být lehká a s omezeným množství sacharidů (t.j. příloh včetně pečiva), bez sladkostí a ovoce.

Hypoglykemie

Je nepříjemný stav, kdy Vás zalije studený pot, cítíte chvění nebo slabost, mohou se Vám dělat mžitky před očima nebo máte pocit na zvracení či na omdlení. Pacienti s cukrovkou tento stav znají velmi dobře. Ale znají ho i sportovci při sportovních výkonech. Tento stav se může dostavit také při tělesné námaze nebo při hladu. Při poklesu hladiny krevního cukru se tělo začne nadměrně potit, dostaví se pocit slabosti, bušení srdce, neostré vidění a v krajních případech může osoba působit jako v podnapilém stavu nebo upadne do bezvědomí. Pomoc je jednoduchá – dejte si kostku cukru či cucavý bonbon, případně se napijte (cca 2 dcl) slazené vody. Za pár minut bude tento nepříjemný stav pryč.

Stres

Určitě to znáte. Pokud se dostaneme do nepříjemné situace, znervózníte a tělo spustí vylučování potu přes potní žlázy. Nejčastěji se nám pot vyloučí v oblastech podpaží, beder, dlaní a chodidel.

Porucha štítné žlázy

Pokud máte kůži na těle často vlhkou, teplou, místy až lepkavou, a pocení se objevuje i při normálních či chladných teplotách, rozhodně nepodceňujte návštěvu lékaře. Onemocnění štítné žlázy není radno brát na lehkou váhu. Pokud navíc pociťujete nervozitu, tlak v oblasti krku, velkou únavu, bušení srdce, problémy s trávením, nečekaně jste zhubli, nechte se pro jistotu vyšetřit!

Infekce

Horečka a nadměrné pocení doprovází bakteriální či virové infekční onemocnění.  Tělo přes póry vylučuje odpadní látky a při léčbě se čistí, proto je logické, že se při chřipce nebo jakýchkoliv zánětech (např.dýchacích cest, ledvin, močových cest) potíme. To samé platí i pro vážnější choroby, jako je brucelóza, tuberkulóza či AIDS.

Menopauza

Klimakterický syndrom postihuje ženy (ale i muže!!!) v období hormonálních změn mezi 40-55 lety, a to ve většině případů. Dostavují se nečekané a nepříjemné návaly horka, nadměrné pocení, začervenání v obličeji nebo “divný” pocit po celém těle. Znenadání, kdykoliv během dne, ale i v noci. Doporučuji upravit životosprávu, snížit příjem sacharidů, vyloučit alkohol, omezit kávu a denně pít bylinné čaje z kotvičníku. Pomáhají přípravky, které obsahují čínský divoký jam nebo výtěžky z jetele. Psali jsme článek o ochlazujících potravinách, který muže být také inspirací.

Nadměrné pocení se také často objevuje jako doprovodný jev u dalších onemocnění jako jsou různá neurologická a nádorová onemocnění, také při předčasném selhání vaječníků. Často postihuje ženy při pre-menstruačním syndromu nebo náctileté v období puberty. Nadměrné pocení mohou způsobit i některé léky.

Jak proti nadměrnému pocení bojovat?

1.     Pitný režim – opravdu pravidelný přísun neslazených tekutin!

2.     Vyvážený jídelníček s omezením sacharidů večer

3.     Bavlněné oblečení a ložní prádlo z přírodních materiálů – umělá vlákna jen zhoršují projevy pocení!

4.     Omezení alkoholu, kávy a kořeněných jídel – zahřívají organismus a ten se brání, jak jinak než zvýšeným pocením!

5.     Jablečný ocet a jedlá soda – výborné antiperspiranty bez stříbra (stačí rozetřít pár kapek do podpažní jamky)

6.     Koupele nohou – z přesličky či dubové kůry pomůžou při pocení nohou

7.     Jídelníček s velkým podílem zeleniny ( cibule a česnek s mírou)

8.     Kvalitní olivový olej a vitamíny z řady B