Smoothies: Ano či ne?

Vydáno: 16.06.2017 09:57

Smoothies koktejly jsou v dnešní době velmi oblíbená a mezi mnoha lidmi rozšířená forma přijímání potravy.  Mají nesporné klady v rozmělnění ovoce a zeleniny, v jednoduchosti přípravy i následné konzumace. Jen bychom měli vše užívat i využívat s mírou. Proč?


1.     Vysoký obsah cukru

Důležité je mít na paměti, čeho chceme konzumací koktejlů dosáhnout, a jaké vitamíny chceme tělu dodat. Pokud budeme užívat zelené smoothies nemusíme se ničeho obávat. Avšak pokud si často budeme připravovat smoothies z ovoce, měli bychom si uvědomit, že ovoce obsahuje velký podíl cukru, a pokud chceme hubnout, tak je pro nás mnohem lepší ovoce zkonzumovat v jeho přirozené podobě, protože ho nesmíme takové množství.

2.     Smoothies není plnohodnotná náhrada ovoce a zeleniny

Někteří lidé se mylně domnívají, že pokud si rozmixují ovoce a zeleninu každé ráno k snídani, tak mají s podílem ovoce a zeleniny na celý den vystaráno. Tak to ale není. Zvláště zeleninu bychom měli pravidelně konzumovat po celý den s každým jídlem. Vláknina v ní obsažená nám pomáhá trávit potraviny během celého dne.

3.     Smoothies do práce jako svačina

Smoothies by se mělo konzumovat ihned po přípravě. V tom je jeho kouzlo. Nošení do práce není ideální, obzvláště pokud jej neuchováváme v chladu. Jízda autobusem či tramvají v letních vedrech může proměnit smoothie v nápoj, který nám rozhodně neudělá dobře. Přepravujte tedy smoothie v dobře uzavřených nádobách a nejlépe v chladícím obalu.

4.     Kombinace

Některé kombinace zeleniny či ovoce nás mohou doslova a do písmene pěkně potrápit, což se při cestě do práce může pěkně vymstít. Proto při testování nových chutí zvolte raději víkend. Nikdy nevíte, zda-li Vás smoothie neprožene…

5.     Méně je více!

Největší nebezpečí, které je s přípravou zdravých šťáv spojené, je přílišná konzumace ovoce a zeleniny v jedné dávce. Uvědomte si, jaké množství surovin do smoothie dáváte, a rozhodně tam nepřidávejte o jeden banán víc, protože do zítřka už nevydrží. Řiďte se pravidlem, že si do koktejlu přidáte pouze to, co byste běžně k snídani zkonzumovali. A pokud Vám přijde, že je obsahu málo, přidejte raději vodu.

6.     Kousání má velký smysl

Jídlo máme kousat, proto máme zuby.  Vzpomeňte si na pravidla našich prababiček, které vychutnávaly každé sousto a rozmělňovaly ho. Proto se říká, že každé sousto bychom měli pečlivě rozžvýkat, a to až 50 skousnutími! Již v ústech totiž začíná proces trávení, kdy promícháváme potravu se slinami, které pak usnadňují trávicímu traktu potravu zpracovat.

Složení běžného smoothie:

1 celý čerstvý špenát

¼ hrníčku vody

¼ hrníčku pomerančové šťávy

¾ hrníčku jahod

½ hrníčku borůvek

1 banán

Toto smoothie obsahuje 218 kalorií. A pouze 6% kalorické hodnoty pochází ze špenátu. Ostatní kalorická složka je cukr, který pochází právě z ovoce. Pokud tedy chcete zhubnout či máte cukrovku, rozmyslete si pečlivě všechny suroviny, které do svého smoothie přidáváte.

Smoothies svým klientům doporučuji při konzultacích často, ale nejlépe ty ze zelených listů, které našemu tělu nejvíce prospívají. Nikoli ale jako každodenní snídaně!