Využijte blahodárné účinky máty!

Vydáno: 02.06.2017 14:56

Máta peprná je nejznámější a nejpoužívanější bylinka na celém světě. Její blahodárný přínos pro lidský organismus i pro hubnutí jí opravdu nelze odepřít. A neměli bychom opomenout další nesporný klad, a to její snadné pěstování jak doma, tak i na zahrádce.

Pokud bychom se podívali do historie, našli bychom její kořeny na arabském poloostrově, kde měla mimo svůj léčebný přínos i velký kultovní význam. Arabové ji při sobě nosili, aby se ochránili před hmyzem, a zároveň pro ně symbolizovala lásku a přátelství.


A proč nám tolik pomáhá?

Máta obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy a fenoly. Tyto látky pomáhají zvyšovat tělesnou kondici, posilují nervovou soustavu a nastolují rovnováhu v zažívacím ústrojí. Proto se využívají k zevním léčebným kůrám, koupelím, inhalacím, v kosmetice a i potravinářství. Mentol navíc znecitlivuje a chladí, proto pomáhá při léčbě kožních ekzémů, svědění a kopřivky. Důležité je zmínit, že máta by se neměla konzumovat při těhotenství. Stejně jako šalvěj.

Na co je tedy dobré mátu užívat?

Hubnutí

Stejně jako zázvor urychluje spalování tuků, podporuje funkci metabolismu a startuje tolik potřebnou látkovou výměnu. Mentol utišuje chuť na sladké a podporuje trávení.

Žaludeční obtíže

Máta uvolňuje křeče v žaludku, léčí choroby střev a rozpouští žlučové kameny. Napomáhá při nadýmání a dokonce pomáhá zastavovat zvracení. Také je doporučována při pálení žáhy.

Nachlazení

Mátu se zázvorem užíval při nachlazení  snad opravdu každý z nás. Silice a oleje účinně bojují s kašlem, rýmou i bolestí v krku.

Nepříjemný dech

Mentol chladí a zároveň znecitlivuje, proto je populární při použití v oboru dentální hygieny a ochrany chrupu.Pomůže nám při bolestech zubů i dásní.

Dále snižuje krevní tlak, podporuje činnost srdce, působí proti nespavosti, bolestem hlavy a dokonce i stresu!

Pokud si připravíme mátový čaj, tak nás příjemně osvěží a navíc nám prospěje. Účinky této byliny bychom měli využívat i proto,  že je tak dostupná a nenáročná na pěstování. Dodá chuť masu, studeným omáčkám, rizotu i těstovinám. Ale samozřejmě s mírou, přeci jen je mentol chutově velmi výrazný! No řekněte sami, nestojí za to, mít celoročně mátu v květináči a využívat její blahodárné léčebné účinky?  

 

Tipy pro letní osvěžení:

 

Mátová limonáda

Připravte si dostatek máty a citrónu, přelijte horkou vodou a pak vychlaďte. Získáte opravdu svěží, zdraví prospívající nápoj!

 

Virgin Mojito

Vymačkejte limetku, přidejte mátu, zalijte vodou a rozmíchejte s trochou třtinového cukru. Rozdrťte led a smíchejte.