Zázračné šípky

Vydáno: 29.09.2017 16:57

Mnohým z nás se při zmínce šípků vybaví kouzlo podzimu a některým i záběr z filmu Slavnosti sněženek. Nicméně fakt, který by se nám měl vybavit primárně, je že mimo Vitamínu C, nám pomáhá bojovat proti mnoha onemocněním a trápením.

Šípky jsou plody plané růže a nejčastěji je sklízíme právě teď na podzim. Barva plodů je rudě červená, některé druhy mají plody oranžové nebo fialové až do černa. Šípky se používaly po celém světe jako léčivo, a to již mnoho stovek (možná i tisíců) let nazpátek. My však sílu přírody musíme znovuobjevovat.

Šípky obsahují neuvěřitelné množství vitamínu C.  Ze 100 gramů dužiny získáme 200 až 500 mg vitamínu C. Jen pro srovnání: jablka obsahují ve stejném množství 20 mg a citróny 50 mg. Pokud k tomu přidáme ještě nesporný klad v podobě samosběru, tak musíme dát za pravdu všem našim předkům, že léčivé rostliny jsou všude kolem nás a můžeme jejich sílu využívat.

Dále obsahují vitamíny A, E a B-komplex, vápník, železo, selen, mangan, hořčík, fosfor, draslík, síru, křemík a zinek. Také jsou v nich obsaženy antioxidanty, organické sloučeniny, pektin, lykopen, lutein a beta-karoten. Zdravotní přínosy šípků jsou skoro už neuvěřitelné:

Snížení hladiny cholesterolu a úprava hladiny cukru v krvi

Šípky opravdu dokáží regulovat hladinu cukru v krvi, což je životně důležité pro osoby trpící diabetes. Udržují v „normálu“ hladinu inzulínu i glukózy v těle vedoucí ke snížení tlaku na kardiovaskulární systém a omezují tak možnosti infarktu či mrtvice.

Zmírnění revmatu a budování silných kostí

Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu v těle, který předchází vzniku osteoporózy a udržuje správnou hustotu kostního minerálu, a to dokonce i ve stáří! Extrakt z šípku se proto přidává do různých preparátů, které mají za úkol zlepšit stav pohybového ústrojí i celkové vitality.

Zmírnění dýchacích obtíží a posílení imunitního systému

Opět za to vděčíme velkému obsahu vitamínu C i dalších látek v šípku. Jejich konzumací stimulujeme bílé krvinky, které blahodárně působí na zdraví dýchacího ústrojí. Všichni přeci víme, že šípkový čaj je při chřipce či nachlazení ta správná volba.

Močopudnost a trávicí systém

Kyseliny jako je pektin, které šípky obsahují, usnadňují vyprazdňování i močení. Tím pomáhají odstraňovat z těla nahromaděné toxiny, přebytečné soli a dokonce i tuk!

Krevní oběh

Díky vysokému obsahu železa se z šípků zaradují i naše červené krvinky. Jejich konzumací zabráníme chudokrevnosti, okysličujeme všechny naše orgány a přispíváme k celkově správnému chodu organismu.

A co krása?

Šípky zabraňují stárnutí a napomáhají krásné pleti! Extrakt z nich je používán v kosmetice, i mastích na odstranění jizev a dalších nedostatků

Z našeho pohledu obyčejná rostlinka dokáže opravdové zázraky. Využijte ji proto i Vy pro svoje zdraví a zdraví své rodiny.