Zázrak jménem zázvor

Vydáno: 28.12.2016 13:49

Díky zázvoru nastartujete hubnutí a ještě doplníte tělu stovky prospěšných látek!

Zázvor patří k druhům koření, které v kuchyních hojně využívaly naše prababičky. Recept na zázvorky najdeme v každé staré kuchařské knize.  Dokonce v indické a čínské kuchyni má své místo přes tři tisíce let. A my si k němu i přesto si stále hledáme cestu. Oddenek zázvoru kupujeme spíše při nachlazení a chřipce, přitom nám jeho blahodárné účinky mohou pomáhat po celý rok. Účinnou látku vědci nazývají gingerol, který se při tepelné úpravě mění na zingeron.


 Gingerol
se dá připodobnit látkám obsaženým v chilli papričkách.

Podporuje trávení, mírní příznaky pálení žáhy a nadýmání, pomáhá při rýmě a chřipce, při nevolnosti i migréně. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh, a působí i jako afrodisiakum.

Horké obklady se zázvorem uvolňují svaly a ulevují od bolesti za krkem.

 Zázvor obsahuje stovky dalších prospěšných minerálních látek, vitamínů a esenciálních olejů.  

Jak nám ale pomáhají ty nejznámější a k čemu je naše těla vlastně potřebují?  

 Železo 

Nedostatek železa v těle způsobuje nedostatek červených krvinek, čímž pádem dochází k projevům nezdravé pokožky, bolesti hlavy, poruchami trávení (zácpa, nadýmání) a třepení nehtů. 

 Hořčík 

Je potřeba pro všechny procesy našeho organismu. Ochraňuje tělo před alergiemi, toxiny, stresem a pomáhá při trávení a při čištění krve. Dále podporuje činnost svalů a upravuje srážlivost krve.

 Fosfor 

Fosfor působí pozitivně a zároveň podporuje látkovou výměnu a společně s vápníkem pečuje o tvorbu zubů a kostí.

 Draslík 

Nám zajišťuje mezibuněčnou výměnu a přispívá ke správné funkci enzymů. Zvýšená potřeba je zejména při redukčních dietách, průjmech, onemocněních zažívacího ústrojí a nadměrném pocení.

 Sodík 

Množinový prvek, který je důležitý pro udržení osmotického tlaku a iontové síly tělních tekutin.

 Vitamín  A

Je potřebný pro všechny funkce v organismu. Je nutný k vidění, nezbytný pro růst, vývoj kostí, funkci pohlavních žláz a pro zdravý vzhled pleti i očí. V posledních letech se vyzdvihuje i jeho protinádorový účinek. 

 Vitamín E 

Tělo potřebuje pro látkovou přeměnu, pomáhá léčit rány a odstraňovat jizvy. Navíc zvyšuje životní sílu, vitalitu a chuť do života.

 Vitamín B1 

Tzv. Thiamin brání únavě, napomáhá dobrému trávení a srovnává chut k jídlu.

 Vitamín B2

Neboli Riboflavin je potřebný ke spalování cukrů a upravuje energetické mechanismy. Je velmi potřebný pro vývoj mozku dítěte.

 Vitamín C

80% z celkového příjmů všech vitamínů by měl tvořit tento vitamín, je pro nás tedy opravdu nezbytný. Zvyšuje odolnost našeho organismu proti veškerým chorobám, regeneruje tkáně, buňky a pomáhá žlázám s vnitřní sekrecí při produkci hormonů. 

A to je opravdu výčet "pouhých" jedenácti nejvýznamnějších látek v zázvoru obsažených. Už si vaříte vodu na zázvorový čaj?